Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar Classic Series 10x25 Sports Binocular with Case and Strap is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar Classic Series 10x25 Sports Binocular with Case and Strap
Vivitar Classic Series 10x25 Sports Rubberized Binoculars VIV-CS-1025 are practical and user-friendly. These Vivitar Binoculars were designed with high-quality, advanced optics and innovative imaging technology. The Classic Series 10x25 Binocular from Vivitar offers a reliable center wheel focus design with diopter adjustment for precise focusing. These binoculars are ideal for concerts, bird watching and all types of sporting events. Carry the Vivitar 10x25 Classic Binoculars wherever you go.![]()
Specifications for Vivitar 10x25 Compact Binoculars CS1025:
| Optical Design: | Roof Prism |
| Diameter: | 25 mm (0.96 in) |
| Magnification: | 10x |
| Angular Field of View: | 5.8° |
| Exit Pupil Diameter: | 2.5 mm (0.09 in) |
| Exit Pupil Distance: | 11 mm |
| Minimum Focus Distance: | 10 m |
| Dimensions: | 100.00 mm x 30.00 mm x 112.00 mm |
Features of Vivitar Classic Series 10x25 Compact Binoculars CS-1025:
- 10x Magnification
- Rubber Armor
- Reliable Center Wheel Focus Design
- Diopter Adjustment for Precise Focusing
- Ideal for Theater, Concerts, Bird Watching, Sporting Events, etc
Package Contents:
- Vivitar 10x25 Compact Binoculars CS-1025
- Nylon Carrying Case
- Shoulder Strap
- Cleaning Cloth



























































