Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar 10x50 Rubberized Full Size Binoculars with Ruby Lenses, Case and Strap is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar 10x50 Rubberized Full Size Binoculars with Ruby Lenses, Case and Strap
Vivitar 10x50 Classic Series Binocular VIV-CS-1050 reflect the long, rich heritage of optical product development. These Vivitar Binoculars are ideal for hunting, camping and bird watching. For high-quality, innovative imaging technology and advanced optics,Vivitar the Classic Series 10x50 Binocular from Vivitar is the answer. The reliable center wheel focus design and rubber armor for shock absorbtion give these binoculars a comfortable grip. The diopter adjustment offers precise focusing when you need it most. The Vivitar Classic Series 10x 50mm Binocular also have multi-coated ruby lenses that will minimize UV glare while outdoors for long periods of time.![]()
Specifications for Vivitar 10x50 Classic Series Binoculars CS1050:
| Optical Design: | Porro Prism |
| Diameter: | 50 mm (1.95 in) |
| Magnification: | 10x |
| Angular Field of View: | 5.6° |
| Linear Field of View (@ 1000 YDS): | 293 ft (89.30 m) |
| Exit Pupil Diameter: | 5.2 mm (0.2 in) |
| Eye Relief: | 10.5 (0.40 in) |
| Minimum Focus Distance: | 10 m |
| Dimensions: | 200.00 mm x 175.00 mm x 65.00 mm |
| Optical Coatings: | Multi-Coated |
Features of Vivitar Classic Series 10x50 Full-Size Binoculars CS-1050:
- 10x Magnification
- Rubber Armor for Shock Absorbtion
- Ruby Lenses to Minimize UV Glare
- Reliable Center Wheel Focus Design
- Diopter Adjustment for Precise Focusing
- Multi Coated Optics for Clear, Sharp Views
- Ideal for Hunting, Camping, Bird Watching, Sporting Events, etc
Package Contents:
- Vivitar 10x50 Full Size Binoculars CS-1050
- Carrying Case
- Shoulder Strap
- Cleaning Cloth



























































