Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar Classic Series 7x35 Ruby Lens Binoculars w/Case and Strap is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar Classic Series 7x35 Ruby Lens Binoculars w/Case and Strap
Vivitar Classic Series 7x35 Full Size Binocular VIV-CS-735 reflects the long, rich heritage of optical product development. When it comes to innovative imaging technology and advanced optics, Vivitar meets your demands. The Classic Series 7x35 Binocular has a reliable center wheel focus design. The diopter adjustment offers precise focusing when you need it most. These Vivitar Binoculars were designed with ruby lenses to minimize UV glare for long outdoor viewing. You can take these binoculars to any type sporting event and concert or the next time you go camping or hunting.![]()
Specifications for Vivitar 7x35 Classic Series Binoculars CS735:
| Optical Design: | Porro Prism |
| Diameter: | 35 mm (1.36 in) |
| Magnification: | 7x |
| Angular Field of View: | 7° |
| Linear Field of View (@ 1000 YDS): | 366 ft (111.55 m) |
| Exit Pupil Diameter: | 4 mm (0.15 in) |
| Eye Relief: | 10.5 (0.40 in) |
| Minimum Focus Distance: | 10 m |
| Dimensions: | 185.00 mm x 145.00 mm x 50.00 mm |
| Optical Coatings: | Multi-Coated |
Features of Vivitar Classic Series 7x35 Full-Size Binoculars CS-735:
- 7x Magnification
- Rubber Armor for Shock Absorbtion
- Ruby Lenses to Minimize UV Glare
- Reliable Center Wheel Focus Design
- Diopter Adjustment for Precise Focusing
- Multi Coated Optics for Clear, Sharp Views
- Ideal for Hunting, Camping, Bird Watching, Sporting Events, etc
Package Contents:
- Vivitar 7x35 Full Size Binoculars CS-735
- Carrying Case
- Shoulder Strap
- Cleaning Cloth



























































