Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar Classic 8x26 Compact Binoculars w/UV Protection, Case and Strap is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars, Compact Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar Classic 8x26 Compact Binoculars w/UV Protection, Case and Strap
Vivitar 8x26 Compact Binoculars VIV-CS-826 reflects the long, rich heritage of optical product development. When it comes to innovative imaging technology and advanced optics, Vivitar meets your demands. The Classic Series 8x26 Binocular has a reliable center wheel focus design. The diopter adjustment offers precise focusing when you need it most. These Vivitar Binoculars come with ruby coated lenses for UV protection designed for long outdoor viewing. Take these binoculars to sporting events, concerts or on the trail for some relaxing bird watching.![]()
Specifications for Vivitar 8x26 Compact Binoculars CS826:
| Optical Design: | Porro Prism |
| Diameter: | 26 mm (1.01 in) |
| Magnification: | 8x |
| Angular Field of View: | 7.0° |
| Linear Field of View (@ 1000 YDS): | 366 ft (111.55 m) |
| Exit Pupil Diameter: | 3.1 mm (0.12 in) |
| Exit Pupil Distance: | 15 mm (0.58 in) |
| Minimum Focus Distance: | 5 m |
| Dimensions: | 105.00 mm x 100.00 mm x 50.00 mm |
| Optical Coatings: | Multi-Coated |
Features of Vivitar Classic Series 8x26 Compact Binoculars CS-826:
- 8x Magnification
- Ruby Coated Lenses for UV Protection
- Reliable Center Wheel Focus Design
- Diopter Adjustment for Precise Focusing
- Multi Coated Optics for Clear, Sharp Views
- Ideal for Theater, Concerts, Bird Watching, Sporting Events, etc
Package Contents:
- Vivitar 8x26 Compact Binoculars CS-826
- Nylon Carrying Case
- Shoulder Strap
- Cleaning Cloth



























































