Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar Sportsman Series 7x35 Waterproof Binoculars with Case and Strap is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars, Waterproof Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar Sportsman Series 7x35 Waterproof Binoculars with Case and Strap
Vivitar Sportsman Series 7x35 Waterproof Binoculars VIV-OM-735 offers the best optics available. The Sportsman 7x35 Binocular by Vivitar has a durable, tank-like body that can handle the vigor of outdoor life. The multicoated advanced optics promise to give you clear and sharp images. Whether hunting or sight seeing, keep your eyes on the prize with these Vivitar Binoculars. Designed for long viewing, these binoculars have twist up eye cups for complete comfort.![]()
Specifications for Vivitar Sportsman 7x35 WP Binoculars OM-735:
| Optical Design: | BK7 Roof Prism |
| Diameter: | 35 mm |
| Magnification: | 7x |
| Angular Field of View: | 7.7° |
| Exit Pupil Distance: | 11.8 mm |
| Minimum Focus Distance: | 10 m |
| Dimensions: | 185.00 mm x 135.00 mm x 65.00 mm |
| Waterproof: | Yes |
Features of Vivitar Sportsman Series 7x35 Waterproof Binoculars OM735:
- 7x Magnification
- Design to exacting standards and constructed with high quality materials
- Multi Coated Optics for Clear, Sharp
- BK Roof Prism Binocular
Package Contents:
- Vivitar Sportsman 7x35 WP Binoculars VIV-OM-735
- Carrying Case
- Cleaning Cloth



























































