Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar Full-Size HD Zoom Binocular - 7-15x35 is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars, Zoom Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar Full-Size HD Zoom Binocular - 7-15x35
The Vivitar 7-15x35mm Zoom Binocular ZM-71535 has been created to be the ideal way to get close up and personal with the action. This Binocular from the experts at Vivitar is made with multi-coated optics that will provide you with amazing light transmission and brightness. For a great way to make sure you have the means to see everything, choose the Vivitar HD Zoom Series 7-15x Binocular.![]()
Specifications for Vivitar HD Zoom Binocular - 7-15x35:
| Optical Design: | Porro Prism |
| Diameter: | 35 mm (1.36 in) |
| Magnification: | 7x |
| Angular Field of View: | 7° |
| Exit Pupil Distance: | 11mm |
| Exit Pupil Diameter: | 4 mm (0.15 in) |
| Minimum Focus Distance: | 10 m |
| Optical Coatings: | Multi-Coated |
Features of Vivitar 35mm HD Zoom Binocular:
- 7x-15x Magnification
- Porro Prism
- 35mm Diameter
- Multi-Coated Optics
Package Contents:
- Vivitar 7-15x35mm Zoom Binocular ZM-71535



























































