Tap Tap to Zoom
Sun Optics TAC IV 30mm Tactical Rifle Scope - 3-12x50 has been discontinued by Sun Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes, Military Riflescopes, 30 mm Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Sun Optics TAC IV Tactical Rifle Scope w/ 30mm Tube - 3-12x50mm CS27-31250 has been designed to be the ideal way to enter into any tactical environment. Precision ground, fully multi-coated lenses with wide band coating, allows this Tactical Rifle Scope from Sun Optics to give off incredibly vivid images throughout the day. Made using outrageously long lasting materials, the Sun Optics TAC IV Tactical Scope will provide you with year after year of dependable service. For a great way to make sure you are working with the best possible optics available, choose the Sun Optics TAC IV 3-12x50mm Tactical Rifle Scope With MIL-Dot Reticle.![]()
| Magnification: | 3-12x |
| Exit Pupil: | 16.7 - 4.2mm |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Objective: | 50mm |
| Field of View: | 27.5 - 6.8ft |
| Eye Relief: | 4.6 - 3.3in |
| Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 14in |
| Weight: | 18oz |