Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 11x56mm Binoculars has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 11x56mm Binoculars
Includes the finest BAK4 prisms, fully coated optics throughout, and high-quality broadband multi-coated objectives. The bright, wide field of view makes these ideal for binocular astronomy. They are also excellent for general daylight usage, birding, and nautical applications. Both models offer a steady view without a tripod, but of course the 8x model is easiest to hand-hold. The high degree of eye relief and fold-down eyecups makes this model a great choice for those that wear eyeglasses.![]()
Heavily rubber-armored metal body, with brass 1/4-20 tripod adapter threading. Also includes right ocular diopter adjustment, Fujinon-style soft rubber ocular cover, attached soft rubber objective covers, rugged nylon case, and strap.
Specifications
| Objective size | 56mm |
| Magnification | 11x |
| Prism | BAK4 |
| Optic coating | Combination fully-multi-coated |
| Field of view | 105m at 1000m (6?) |
| Exit pupil diameter | 4.5mm |
| Exit pupil distance | 19mm |
| Minimum focus distance | 8m |
| Weight | 2.25 lbs. |
In addition to Oberwerk 11x56 Binoculars, make sure to check other Oberwerk Binoculars and other Oberwerk products offered in our store.



























































