Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 12-36x70 Zoom Binoculars has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars, Zoom Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 12-36x70 Zoom Binoculars
Oberwerk 12-36x70 Zoom Binoculars - The same 70mm objectives as our popular Oberwerk 15x70mm- gathers almost twice as much light as common 50mm models (surface area = pi*r2), so these are ideal for low-light viewing. Oberwerk Zoom Binoculars smoothly zoom from 12x to 36x at the flick of a lever. These Oberwerk Binoculars are excellent for sporting events, birding, nautical applications, and surveillance (a city police force in Ohio purchased one of these for evaluation- and ended up putting one in each of their cruisers).![]()
Oberwerk 12x-36x70mm Zoom Binocular includes the same highest-quality broadband multi-coatings and BAK4 prisms as Oberwerk 15x70 binoculars. All Oberwerk binoculars have rugged rubber-armored metal bodies, all-glass lenses, right ocular diopter adjustment, brass 1/4-20 tripod adapter threading, case, and strap.
Specifications
| Objective size | 70mm |
| Magnification | Variable 12x-36x |
| Prism | BAK4 |
| Optic coating | Broadband Multi-coated |
| Field of view | 12x- 56m. at 1000m. (3.4?) |
| Exit pupil diameter | 5.8mm (12x) |
| Exit pupil distance | 15mm |
| Minimum focus distance | 20m |
| Weight | 3.1 lbs. |
In addition to Oberwerk 12-36x70mm Zoom Binoculars, make sure to check other Oberwerk Binoculars and other Oberwerk products offered in our store.



























































