Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 15x60mm Binoculars has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 15x60mm Binoculars
Oberwerk high-quality 60mm binoculars- at a 50mm price! That extra 10mm doesn't sound like very much- but 60mm objectives gather 30% more light than 50mm models (surface area = pi*r2). With that much extra light-gathering power, these are ideal for a low-cost entry into binocular astronomy. They are also excellent for birding, nautical applications, and surveillance.![]()
Not only do you get big 60mm objectives- you get the same highest-quality BAK4 prisms that are found in much more expensive models. All air-to-glass surfaces are fully coated to decrease light loss due to scattering and reflections. Objectives have highest-quality green/purple broadband multi-coatings, typically only found on binoculars with much higher price tags.
All Oberwerk binoculars have rugged rubber-armored metal bodies, all-glass lenses, right ocular diopter adjustment, brass 1/4-20 tripod adapter threading, case, caps, and strap.
Specifications
| Objective size | 60mm |
| Magnification | 15x |
| Prism | BAK4 |
| Optic coating | Combination fully-multi-coated |
| Field of view | 71m at 1000m (4.1?) |
| Exit pupil diameter | 3.8mm |
| Exit pupil distance | 12mm |
| Minimum focus distance | 15m |
| Weight | 2.3 lbs. |
In addition to Oberwerk 15x60 Binoculars, make sure to check other Oberwerk Binoculars and other Oberwerk products offered in our store.



























































