Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 25/40x100mm FMC Astronomy Binoculars has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 25/40x100mm FMC Astronomy Binoculars
The new Oberwerk 25/40x100 Astronomy binocular with Finderscope is based on the Oberwerk Military Observation Binocular, but with improved broadband multi-coatings (non-reflective green/purple) throughout. The cast aluminum body has a beautiful automotive-quality champagne finish. Also included is a convenient removable handle. There's also an optional 7x50mm finderscope available. Comes complete with rock-solid wooden tripod, mount (which is also a removable table-top tripod), and lightweight nylon form-fitted case![]()
Specifications
| Objective size | 100mm |
| Magnification | 40x |
| Prism | BAK4 |
| Optic coating | Broad-band fully multi-coated |
| Field of view | 26m at 1000m (1.5?) Apparent FOV- ~67? |
| Exit pupil diameter | 2.5mm |
| Exit pupil distance | 8.2mm |
| IPD (inter-pupil distance) range | 58-80mm |
| Weight | 26.5 lbs, tripod 16 lbs |
In addition to Oberwerk 25/40x100 FMC Astronomy Binoculars, make sure to check other Oberwerk Binoculars and other Oberwerk products offered in our store.
The new Oberwerk 25/40x100 Astronomy binocular with Finderscope is based on the Oberwerk Military Observation Binocular, but with improved broadband multi-coatings (non-reflective green/purple) throughout. The cast aluminum body has a beautiful automotive-quality champagne finish. Also included is a convenient removable handle. There's also an optional 7x50mm finderscope available. Comes complete with rock-solid wooden tripod, mount (which is also a removable table-top tripod), and lightweight nylon form-fitted case
In addition to Oberwerk 25/40x100 FMC Astronomy Binoculars, make sure to check other Oberwerk Binoculars and other Oberwerk products offered in our store.



























































