Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 25x100mm Astronomy Binoculars Telescope, Tripod, Case has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars, Telescope Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 25x100mm Astronomy Binoculars Telescope, Tripod, Case
Oberwerk 45? 25x100 mm Astronomy Binocular Telescope is the all new 45?-ocular version of Oberwerk legendary Military Observation binoculars - complete with the same broad-band multi-coatings and 100mm semi-apochromatic triplets objectives. The 45? eyepieces of Oberwerk 45? 25x100mm Astronomical Binoculars offer a more comfortable view of the night sky. While the 100mm objectives are the same multi-coated semi-apochromatic triplets found in the original 25x100mm, the cast aluminum body is a striking new design. The Oberwerk 45? 100mm giant binocular also comes with Oberwerk exclusive baseplate/dovetail- which greatly improves balance over the original factory design, and also provides the ability to reach within a few degrees of zenith (straight up). Oberwerk 45? 25x100 mm Astronomy Binoculars come complete with rock-solid wooden tripod, mount, and hard case complete with wheels and retractable handle.Oberwerk 45? 25x100mm Astronomy Binocular comes with 25x eyepieces, but a 40x upgrade is optional. The 7x50mm corrected-image finderscope (as shown on the smaller picture) is also optional.![]()
Oberwerk 45? 25x100 mm Astronomy Binoculars Specifications
| Objective size | 100mm |
| Magnification | 25x |
| Prism | BAK4 |
| Optic coating | Multi-coated |
| Field of view | 44m at 1000m (2.52?) Apparent FOV- ~67? |
| Exit pupil diameter | 4mm |
| Exit pupil distance | 14mm |
| IPD (inter-pupil distance) range | 58-82mm |
| Weight | 28 lbs, tripod 16 lbs |
In addition to Oberwerk 45? 25x100 Astronomy Binoculars Telescope, Tripod, Case, make sure to check other Oberwerk Binoculars and other Oberwerk products offered in our store.



























































