Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar 20-100x70 HD Zoom Binocular is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars, Zoom Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar 20-100x70 HD Zoom Binocular
The Vivitar HD Zoom Binocular - 20-100x70mm MV-20100 has been designed to be the perfect binocular for any outdoor enthusiast. This Binocular from Vivitar has an HD lens that brings magnification to a whole new level. The Vivitar 70mm HD Zoom Binocular is made to the same specifications as high magnification military binoculars, and allows you to see the smallest of details from the furthest of places. And since the Vivitar HD Zoom Binocular is made with crystal clear lenses, you will find the images to be crisp, clean, and in high definition!![]()
Specifications for Vivitar 20-100x HD Zoom Series Binocular:
| Optical Design: | BK7 Porro Prism |
| Diameter: | 70 mm |
| Magnification: | 20x-100x |
| Angular Field of View: | 1.75°/20x |
| Linear Field of View: | 93-470ft |
| Exit Pupil Diameter: | 3.8mm |
| Eye Relief: | 19mm/20x |
| Minimum Focus Distance: | 12m |
Features of Vivitar HD Zoom Binocular - 20-100x70:
- 20x-100x Magnification
- Reliable Center Wheel Focus Design
- Multicoated Optics for Clear Sharp Views
- Diopter Adjustment for Precise Focusing
Package Contents:
- Vivitar HD Zoom Binocular - 20-100x70mm MV-20100
- Carrying Case
- Shoulder Strap
- Cleaning Cloth



























































