Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Vivitar 10x42 Series 1 Binocular is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Vivitar 10x42 Series 1 Binocular
The Vivitar Series 1 10x42mm Binocular S1-1042 has been designed with the features you'll need to bring life into any outdoor adventure. This Binocular from Vivitar is made with bright, clear multi-coated optics that allow superior light transmission and brightness. The Vivitar Series 1 Binocular is made with a reliable center wheel focus design and Diopter adjustment to allow for precise focusing. Sporting a wide field of view with 10x magnification makes the compact long-range very popular. Folding roof prism and a lightweight, durable rubber body, make the Vivitar 10x42mm Series 1 Binocular great for theater, concerts, bird watching, and sporting events.![]()
Specifications for Vivitar Series 1 Binocular - 10x42mm:
| Optical Design: | BAK 4 |
| Diameter: | 42mm |
| Magnification: | 10x |
| Angular Field of View: | 6.5 |
| Linear Field of View: | 342ft |
| Minimum Focus Distance: | 10M |
| Exit Pupil Diameter: | 4.2 |
| Eye Pupil Distance: | 15.8mm |
| Relative Brightness: | 17.6 |
| Dimensions: | 142x52x126mm |
| Optical Coatings: | Fully Multi-Coated |
| Weight: | 2.30lbs |
Features of Vivitar Series 1 Binocular:
- Center Focus Wheel Design
- Multi-Coated Optics
- Wide Field of View
- Folding Roof Prism
- Lightweight and Durable Rubber Body
Package Contents:
- Vivitar Series 1 10x42mm Binocular S1-1042



























































