Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 20.1 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 in at 100 yds
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 100 yds
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Scope Caps
- W/E Travel at 100 Yds:
- 60 MOA
Code: BK-RS-AC10034-BOX
MPN: AC10034
UPC: 790272803149
Product Info for Barska Huntmaster 3-9x50 Rifle Scope w/ 30/30 Reticle Rifle Scope
Accuracy, precision and dependability at a popular price - this reflects Barska Huntmaster 3-9x50 Rifle Scopes. The Barska 3-9 x 50mm Huntmaster Rifle Scope is the perfect choice for serious shooters or hunters who wants a wealth of features and performance but stays within a budget. Like most of Barska Rifle Scopes, Barska 3-9x50mm Huntmaster Rifle Scopes are water proof, fog proof and shock proof. Hunt Master Barska Rifle Scopes 3-9x 50mm are parallax free at 100 yards. The high quality fully-coated optics and rugged construction of the 3-9 x 50 mm Barska Huntmaster Rifle Scopes are ideal for all-purpose hunting, especially for big-game hunting at medium range. HuntMaster Barska Rifle Scope 3-9 x 50mm comes with scope caps. All Hunting Riflescopes by Barska are covered by Barska Limited Lifetime Warranty.![]()
Barska Huntmaster 3-9x50 Rifle Scopes are available in the following models:
- BOX: Barska Huntmaster 3-9x50 Rifle Scope w/ 30/30 Reticle, Boxed AC10034
- CLAM: Barska Huntmaster 3-9x50 Rifle Scope w/ 30/30 Reticle, Clam Packaged AC10035
Specifications for Barska Huntmaster 3-9x50 Rifle Scope w/ 30/30 Reticle Rifle Scope:
| Manufacturer: | Barska |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 5.6 - 16.7 mm |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12 - 32 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 20.1 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 in at 100 yds |
| Length: | 12.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 2.5 in |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Fully Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Scope Caps, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Barska Huntmaster 3-9x50 Rifle Scope w/ 30/30 Reticle Rifle scope
- Magnification (Zoom) 3x-9x
- Objective Lens 50mm
- Tube Diameter 1 in
- Eye Relief 3.3 inch
- Exit Pupil 16.7mm - 5.6mm
- Click Value 1/4 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 32 /10.6 @ 3x , 12/4 @ 9x
- Reticle 30/30 Reticle
- Reticle Illumination None
- Reticle Color Black
- Turret Style Capped
- Focal Plain Second
- Optical Coating Fully Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes
- Product Weight 20.1 oz
- Length 12.2 in
- Finish Black Matte
Package Contents:
- Barska Huntmaster 3-9x50 Rifle Scope w/ 30/30 Reticle Rifle scope
- Scope Caps
- Lens Cloth