Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 10-30x60mm Zoom Binoculars has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars, Zoom Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 10-30x60mm Zoom Binoculars
Oberwerk 10-30x60 Zoom Binoculars are a great choice.![]()
60mm objectives gather 30% more light than 50mm models (surface area = pi*r2), so these are ideal for low-light viewing. Oberwerk 10x-30x60 Zoom Binocular smoothly zoom from 10x to 30x at the flick of a lever. These are excellent for sporting events, birding, nautical applications, and surveillance.
The same big 60mm objectives and BAK4 prisms as our fixed-power 60mm models, including the same highest-quality green/purple multi-coatings (see pic at right). All Oberwerk binoculars have rugged rubber-armored metal bodies, all-glass lenses, right ocular diopter adjustment, tripod adaptable with Oberwerk optional 1/4-20 tripod adapter, case, and strap.
NOTE: Fixed-power binoculars offer almost a 50% wider view than zoom binoculars set to the same magnification, therefore we do not recommend zoom binoculars for those primarily interested viewing the night sky (the narrow field of view is an inherent limitation in all zoom optics).
Specifications
| Objective size | 60mm |
| Magnification | Variable 10x-30x |
| Prism | BAK4 |
| Optic coating | Multi-coated |
| Field of view | 10x- 60m. at 1000m. (3.44?) |
| Exit pupil diameter | 5.4mm (10x) |
| Exit pupil distance | 13mm |
| Minimum focus distance | 10m |
| Weight | 2.56 lbs. |
In addition to Oberwerk 10-30x60 Zoom Binoculars, make sure to check other Oberwerk Binoculars and other Oberwerk products offered in our store.



























































