Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 11x70mm Binoculars has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 11x70mm Binoculars
Oberwerk 11x70 and 15x70 binoculars are our most Oberwerk popular models. Giant 70mm objectives gather a serious amount of light- so these are ideal for astronomy. Oberwerk 11x70 binoculars are also excellent for nautical applications, wildlife observation, and surveillance.![]()
The new low-reflection broadband multicoating of Oberwerk 11 x 70 and 15 x 70 binoculars has a subtle green/purple color. Light loss due to reflection and scattering is minimized, providing the highest level of light transmission possible. New "slow-focus" provides precise focus control that won't drift.
All Oberwerk binoculars have rugged rubber-armored metal bodies, all-glass lenses, BAK4 prisms, right ocular diopter adjustment, fold-down eyecups, brass 1/4-20 tripod adapter socket, case, caps, and strap.
Specifications
| Objective size | 70mm |
| Magnification | 11x |
| Prism | BAK4 |
| Optic coating | Broadband Multi-coated |
| Field of view | 80m at 1000m (4.5?) |
| Exit pupil diameter | 6.3mm |
| Exit pupil distance | 23mm |
| Minimum focus distance | 20m |
| Weight | 3.1 lbs. |
In addition to Oberwerk 11x70 Binoculars, make sure to check other Oberwerk Binoculars and other Oberwerk products offered in our store.



























































