Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 20x80mm Deluxe II Long Range Binoculars has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 20x80mm Deluxe II Long Range Binoculars
Oberwerk 20x80mm Deluxe II Binoculars OB20x80D, is the finest fixed-power 80mm binocular. The giant 80mm triplet objective binoculars have a serious amount of light grasp. The triplet objective design provides excellent performance from a compact body that's 3" shorter than the Oberwerk 20x80 Standard binoculars. The built-in aluminum binocular mount attaches directly to a tripod head or binocular astronomy mount without adapters. It's fabulous for astronomy as well as terrestrial usage, such as wildlife observation and surveillance. The Oberwerk 20x80 Deluxe 2 features waterproof construction and is nitrogen-filled to prevent internal fogging. Low-reflection broadband multicoating is used on every air-to-glass surface, including prisms. Light loss due to reflection and scattering is minimized, providing the highest level of light transmission possible. Twist-up eyecups allow quick adjustment for those that are wearing eye glasses and those that are not, and the precise center focus control won't drift. If you've got a home with a view, enjoy it to the utmost with this magnificent instrument. For a full line of Oberwerk binoculars and other products by Oberwerk on sale please visit Oberwerk page on our website. For more brand name binoculars please visit our binocular store section.![]()
Specifications for Oberwerk 80mm Deluxe Binoculars OB20x 80D:
| Objective size: | 80mm triplet |
| Magnification: | 20x |
| Prism: | BAK4 |
| Optic coating: | Fully broadband multicoated |
| Field of view: | 3.2° |
| Exit pupil diameter: | 4mm |
| Exit pupil distance: | 18mm |
| Minimum focus distance: | 25m |
| Weight: | 7.0 lbs. |
Features of Oberwerk 20x 80 Deluxe2 Binoculars OB20 x 80D:
- 3" shorter than the 20x80 Standard
- fabulous for astronomy
Package Contents:
- Oberwerk 20x80mm OB20x80D Deluxe II Binoculars



























































