Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Oberwerk 20x80mm Standard Long Range Binoculars has been discontinued by Oberwerk and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Oberwerk 20x80mm Standard Long Range Binoculars
Oberwerk 20x80mm Standard Binoculars OB20x80S, has excellent color correction and edge-of-field sharpness due to it's relatively long focal length. In addition, OB20x80S standard binoculars offers extraordinary astronomical viewing, and is also a great choice for long-range terrestrial observation especially when viewing under low light conditions. The giant 80mm objective binoculars gather a great deal of light (30% more than 70mm objectives), yet light contrast is excellent. Includes the finest BAK4 prisms and is fully broadband multi-coated. It has a long 18mm long eye relief (unusual for such a high-magnification binocular), so can be used by those that wear eyeglasses. Light-weight rubber-armored 15" long body. Also includes right ocular diopter adjustment, soft rubber ocular and objective covers, and a binocular carrying case. If you've got a home with a view, enjoy it to the utmost with this magnificent instrument. For a full line of Oberwerk binoculars and other products by Oberwerk on sale please visit Oberwerk page on our website. For more brand name binoculars please visit our binocular store section.![]()
Specifications for Oberwerk 20x80mm Binoculars OB20x80S:
| Objective size: | 80mm |
| Magnification: | 20x |
| Prism: | BAK4 |
| Optic coating: | Broadband multi-coated |
| Field of view: | 3.2° |
| Exit pupil diameter: | 4mm |
| Exit pupil distance: | 18mm |
| Minimum focus distance: | 20m |
| Weight: | 4.5 lbs. |
Features of Oberwerk 80mm Standard Binoculars OB20x 80S:
- long focal length
Package Contents:
- Oberwerk OB20x80S 20x 80 Standard Binoculars



























































