Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Barska 3-9x40 Contour Series Rifle Scope has been discontinued by Barska and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Barska 3-9x40 Contour Series Rifle Scope
The Barska 3-9x40 Contour Series Rifle Scope meets the hunter's demands by combining performance and innovation in a compact package, without sacrificing ruggedness, dependability or craftsmanship. Barska 3-9x40 Contour Tactical Scopes offer low magnification combined with long eye relief making them ideal for close range action.![]()
Specifications for Barska 3-9x40 Contour Series Rifle Scope w/ Mil Dot Reticle:
| Magnification: | 3-9x |
| Objective Lens: | 40 mm |
| Waterproof: | |
| Fogproof: | |
| Reticle: | Mil Dot |
| Exit Pupil: | 4.44mm@3x 13.33mm@9x |
| Fully-Coated: | |
| Field of View(ft@100yds/m@100m): | 36/10@3x,13/3.9@9x |
| Eye Relief: | 4 in |
| Click Value: | 1/4 in |
| Adjustment Knob: | B.D.C elevation turret, windage and elevation adjustments |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Finish: | Black Matte |
| Length: | 9 in |
Features of Barska 3-9x40 Contour Series Rifle Scope:
- Magnification (Zoom) 3x-9x
- Objective Lens 40mm
- Tube Diameter 1 in
- Eye Relief 4 Inches
- Exit Pupil 4.44-13.33 mm
- Click Value 1/4 MOA
- Field of View(ft@100yds / m@100m) 36-13
- Reticle Mil-Dot
- Reticle Illumination Yes
- Reticle Color Black
- Turret Style External BDC
- Focal Plain Second
- Optical Coating Multi-Coated
- Waterproof Yes
- Fogproof Yes (Nitrogen CO2)
- Product Weight 16 oz
- Length 9 inch
- Finish Black Matte
Package Contents:
- Barska 3-9x40 Contour Rifle Scope w/ Mil Dot Reticle
- Rings
- Scope caps
- Lens cloth





























































































