Tap Tap to Zoom
Unfortunately Vism Vantage 4-16x42 Black Rifle Scope w/ P4 Sniper Reticle is not listed by TacticalStore.You can also explore other items in the Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Vism Vantage 4-16x42 VSFBP41642G Rifle Scope P4 Sniper Reticle are expert engineered and has lead to the creation of some of the most advanced hunting optics to hit the market.Whether you're hunting white tail deer in the Rockies, protecting our nation's citizens from hostile threat, or competing for the gold the Vantage Series has a scope that is right for you .Vantage Series Rifle Scopes incorporate the high performance features that shooters have asked for such as ultra bright optics for a crystal clear view and positive adjustments to keep your shots on target. VISM scopes push the edges of technology and reliability. We are proud to carry the full line of Riflescopes from VISM. Your VISM Tactical Scope will provide you with years of reliable service - every VISM Rifle Scope is backed by America's Best Warranty! We also back their VISM rifle scopes with the same 100% satisfaction guarantee that comes with every product we sell! Purchase a VISM rifle scope from us, and you'll sleep soundly knowing that your transaction is worry-free.![]()
| Reticle: | P4 Sniper |
| Magnification: | 4-16 |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective Diameter: | 42 mm |
| Fov (Feet @ 100 Yards): | 36.66-11.50 |
| Eye Relief (In): | 3.10" - 2.55" |
| Exit Pupil (Mm): | 10.5 - 2.6 mm |
| Net Weight (Oz.): | 16.4 |
| Length (In): | 15.2" |
| Click Value: | 1/4 Moa |
| Exterior Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Green |