Tap Tap to Zoom
Leapers UTG 4-16x50mm Hunter Rifle Scope has been discontinued by Leapers and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Riflescopes, Hunting Riflescopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Leapers UTG 4-16x50 AO True Hunter IE Rifle Scope SCP-U4165AOIEW has been designed to be the ideal varmint and predator hunting scope. This Rifle Scope from the experts at Leapers was built on True Strength Platform to be completely sealed and nitrogen filled, shockproof, fogproof and rainproof. The Leapers UTG 50mm True Hunter Rifle Scope features the innovative EZ-TAP Illumination Enhancing (IE) System with RGB in Dual-Color Mode and 36 colors in Multi-Color Mode to accommodate all weather and lighting conditions. The Leapers 50mm UTG True Hunter Rifle Scope has premium zero locking and zero resetting target turrets with the most consistent and precise 1/4 MOA per click windage and elevation adjustment. For a great way to make sure you are accurate, choose the Leapers 4-16x50mm True Hunter Rifle Scope.![]()
| Magnification: | 4 - 16X |
| Tube Diameter: | 1 Inch |
| Objective Diameter: | 50mm |
| Field of View @ 100 yards: | 23' - 5.8' |
| Eye Relief: | 3.2" - 3.0" |
| Exit Pupil: | 12.5mm - 2.5mm |
| Click Value @100 yards: | 1/4" |
| Length: | 378mm |
| Weight: | 25.7 oz |
| Parallax Setting: | 5 Yds - Infinity |
| Batteries: | CR2032 3V |